Bankowość w Czechach
Największe banki w Czeskiej Republice. mBank i PKO BP Czech Branch jako polskie marki na czeskim rynku bankowym.
Jaki bank wybrać rozpoczynając działalność w Czechach ?
Na czeskim rynku bankowym występuje ponad 30 banków. Większość z nich to banki uniwersalne zajmujące się obsługą czeskich gospodarstw domowych ale również firm i spółek. Pozostałe banki to duże międzynarodowe korporacje zajmujące się obsługą biznesu ulokowane w Pradze, albo małe banki detaliczne przeznaczone do obsługi ludności. Rynek bankowy w Czechach jest zasadniczo podzielony pomiędzy 6 dużych podmiotów. Do Wielkiej Szóstki Banków w Czechach zaliczamy:
1) Česká spořitelna a.s. (czytaj czeska sporzitelna) to bank założony w 1825 roku jako Czeska Kasa Oszczędnościowa. Jest największym czeskim bankiem komercyjnym o najdłuższej tradycji na rynku czeskim, mającym aktualnie około 4,7 mln klientów w samych Czechach. Swoje usługi świadczy dla osób prywatnych, małych i średnich przedsiębiorstw, miast i gmin. Finansuje także duże korporacje oraz świadczy usługi z zakresu rynków finansowych. Posiada XX oddziałów na terenie Republiki Czeskiej. Od 2000 roku należy do austriackiego ERSTE Group.
2) Československá obchodní banka a.s. (ČSOB - czytaj czeesobe) to Czechosłowacki Bank Handlowy założony 1964 roku z siedzibą w Pradze. Bank operujący na Słowacji i Czechach. Posiada obecnie 3,2 miliony klientów. ČSOB jest bankiem uniwersalnym, oferującym indywidualne rozwiązania dla potrzeb finansowych obywateli, przedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw, spółdzielni, gmin, organizacji non-profit, korporacji i instytucji. Oferuje nowoczesne usługi bankowe, w tym przystępne kredyty i kredyty hipoteczne, bogate możliwości oszczędnościowe i inwestycyjne, a także wygodną bankowość internetową. Należy do belgijskiej KBC Group NV.
3) Raiffeisenbank a.s. działa na czeskim rynku bankowym od 1993 roku. Jest jednym z największych banków na rynku krajowym, pod względem sumy bilansowej jest piątym co do wielkości bankiem w Czechach. Bank koncentruje się przede wszystkim na obsłudze klientów indywidualnych i korporacyjnych. Oferta produktów i usług obejmuje rachunki osobiste i firmowe, produkty kredytowe, oszczędnościowe i inwestycyjne, specjalistyczne usługi finansowe oraz doradztwo dla klientów korporacyjnych i dużych korporacji. Do końca 2022 roku Raiffeisenbank obsługiwał 1,841 mln klientów w sieci 125 oddziałów i centrum klienta w Cieplicach i zatrudniał 3 400 pracowników. Raiffeisenbank należy w 75% do austriackiej grupy finansowej Raiffeisen Bank International (RBI), a 25% do austriackiego Raiffeisenlandesbank Oberösterreich.
4) Komerční banka a.s. potocznie KB (czytaj komerczni banka) jest jednym z czterech największych czeskich banków, obok Česká spořitelna, ČSOB i Raiffeisenbank. Co piąty dorosły Czech jest klientem grupy Komerční banki. Korzenie Komerční banka sięgają lat 90. ubiegłego wieku, kiedy bank został wydzielony z byłego Państwowego Banku Czechosłowacji. KB została przekształcona w spółkę akcyjną i poddana prywatyzacji kuponowej. Większościowy pakiet akcji został sprzedany inwestorowi strategicznemu Société Générale. Komerční banka oferuje produkty bankowe w następujących kategoriach: rachunek bieżący, rachunek oszczędnościowy, lokata terminowa, kredyt hipoteczny, kredyt ratalny, karta kredytowa lub konto zabezpieczające. Ponadto świadczy pełne spektrum usług w ramach bankowości korporacyjnej (małe i duże firmy, sektor publiczny) oraz private banking. Klienci mogą korzystać ze wszystkich usług elektronicznych banku, ale istnieje również możliwość obsługi osobistej - w wielu oddziałach na terenie całej Republiki Czeskiej. Komerční banka obsługuje również gęstą sieć bankomatów i wpłatomatów. Obecnie bank znajduję się w rękach francuskiej grupy Société Générale.
5) FIO Banka a.s. to czeski bank z siedzibą w Pradze, który od 2010 roku działa na rynku czeskim i słowackim. Jest bankiem skoncentrowanym na świadczeniu zwykłych usług bankowych bez opłat i pośrednictwie w inwestycjach w papiery wartościowe. Z prawie milionem klientów bank jest już piątym co do wielkości bankiem na czeskim rynku. Nazwa banku pochodziła kiedyś od skrótu Financial Investment Operations (FIO). FIO Banka oferuje produkty bankowe w następujących kategoriach: rachunek bieżący, rachunek oszczędnościowy, lokata terminowa, kredyt hipoteczny, kredyt ratalny, karta kredytowa. Ponadto udziela pożyczek na zakup papierów wartościowych i innych usług dla przedsiębiorców i organizacji non-profit, takich jak przejrzyste rachunki. Dziś FIO świadczy zwykłe usługi bankowe bez opłat oraz oferuje pożyczki i kredyty hipoteczne. Regularne usługi bankowe są świadczone przez FIO bezpłatnie i obejmują różne innowacje bankowe. Jest to jedyny bank z Wielkiej Szóstki, który ma w 100% czeski kapitał.
6) UniCredit Bank a.s. to bank uniwersalny, który rozpoczął swoją działalność na rynku czeskim 5 listopada 2007 r. Powstał z połączenia dwóch odnoszących sukcesy domów bankowych, HVB Bank i Živnostenská banka. Ma około 450 000 klientów. Od grudnia 2013 roku UniCredit Bank w Czechach i na Słowacji oferuje produkty i usługi bankowe pod wspólną nazwą handlową UniCredit Bank Czechy i Słowacja, a.s. Jest silnym i prężnie rozwijającym się bankiem, oferującym szeroką gamę wysokiej jakości produktów dla klientów korporacyjnych, indywidualnych i detalicznych.Unicredit Bank jest jednym z najsilniejszych banków na rynku w zakresie finansowania projektowego, strukturalnego i konsorcjalnego, finansowania korporacyjnego oraz finansowania eksportu. UniCredit Bank oferuje produkty bankowe w następujących kategoriach: rachunek bieżący, kredyt hipoteczny, kredyt, karta kredytowa, rachunek oszczędnościowy, lokata terminowa oraz rachunek zabezpieczający. Bank zbudował również wyjątkowo silną pozycję w zakresie finansowania akwizycji, a także zajmuje pierwsze miejsce w finansowaniu nieruchomości komercyjnych. Kapitał pochodzi z Austrii i Włoch.
Poza Wielką Szóstką na czeskim rynku bankowym są też obecne banki bardzo dobrze znane polskim przedsiębiorcom. Dla tych, którzy wolą dobrze znane krajowe usługi i rozwiązania lub są przyzwyczajeni do obsługi przez polskie podmioty bankowe mogą wybrać z dwóch banków polskich brandów obecnych od pewnego czasu na czeskim rynku.
Jednym z nich jest mbank S.A. który rozpoczął działalność w Czechach i na Słowacji pod koniec 2007 roku wprowadzając dla klientów indywidualnych taką samą gammę produktów i usług jak w Polsce. Dlatego też szturmem zdobył czeski rynek pozyskując przeszło 700 000 klientów w samych Czechach koncentrując się pierwotnie tylko na kliencie indywidualnym. Niedawno otworzył się na sektor klientów biznesowych. Czeski mBank oferuje dokładnie takie same produkty i usługi jak klientom w Polsce, przez co wielokrotnie był nagradzany m.in. Złotą Koroną 2019 i Złotą Koroną 2020. mBank ma 31 placówek między innymi w Pradze, Brnie, Ostrawie, Libercu, Hradcu Králové, Pilznie i Zlinie, a w mniejszych miastach mKioski czyli mniejsze stoiska zwykle w centrach miast i w galeriach handlowych. Tutaj można zobaczyć pełną lista placówek mBank S.A w Czechach oraz listę bankomatów z możliwością wpłaty gotówki.
Drugim bankiem jest PKO BP S.A. Czech Branch czyli czeski oddział polskiego Banku PKO BP. Został on otwarty w 2018 roku w Pradze. Świadczy usługi wyłącznie dla klientów korporacyjnych, ponieważ jego misją jest wpieranie polskiego biznesu ale także ułatwienie czeskim przedsiębiorcą prowadzenia biznesu w Polsce.Oznacza to że PKO BP Czech Branch nie oferuje usług dla konsumentów. Firmy mające rachunek w PKO BP Czech Branch mogą korzystać z usług bankowości transakcyjnej (rachunki, konta skonsolidowane, karty płatnicze czy lokaty z indywidualnym oprocentowaniem) lub usług finansowych i handlowych (wiele rodzajów kredytów, gwarancji bankowych czy akredytyw dokumentowych).Ponadto, oddział w Pradze oferuje obsługę w języku polskim, angielskim i czeskim. Płatności w ramach banku realizowane są dla firm w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji w czasie rzeczywistym, czyli online. Dla grup kapitałowych działających w tych krajach PKO Bank oferuje również tzw. cash-pooling (wzajemne rozliczanie zobowiązań spółek z grupy w wybranej walucie). Poza tym bank świadczy szeroki zakres transgranicznych usług bankowych: od obsługi rachunków bieżących, depozytowych i powierniczych, lokat terminowych, systemów płatniczych, kredytów, wpłat i wypłat gotówki, po karty płatnicze. Nie trzeba dodawać, że bankowość internetowa iPKO jest taka sama w Polsce i Czechach, łącznie z aplikacją mobilną. Pozwala to na wygodne zarządzanie finansami międzynarodowej grupy z jednego miejsca.